MATEMATİK VE MONA LİSA

Leonardo da Vinci’nin Sanatı ve Bilimi

    ABD’de kısa sürede 7. baskıya ulaşan, Matematik ve Mona Lisa, ABD'li yazar Dan Brown'ın 'Da Vinci Şifresi' adlı romanında da yer alan, Leonardo Da Vinci'nin sanatı ve bilimi arasındaki bağlantıları bir bilim insanı ve sanatçı gözüyle anlatıyor.

Seçkin bir bilim insanı ve sanatçı olan Prof. Bülent Atalay, hem bilim insanlarının hem de sanatçıların doğada saptadığı oranlara, modellere, şekil ve simetrilere dikkat çekerek, Leonardo da Vinci’nin çalışmalarının temelini oluşturan bilimi, matematiği, altın oran kavramını, Fibonacci dizisini ve sanatla bilim arasındaki etkileşimi inceliyor.

     Kitapta ayrıca Leonardo da Vinci’nin Haliç ile Boğaziçi üzerinde yapmayı tasarladığı iki köprüye, Sultan II. Bayezit’e yazdığı mektuba ve Osmanlılarla olan bağlantısına da yer veriliyor.

     “Bilim ve sanat arasındaki farklılık ve benzerlikleri, her iki alanda da bir dâhi olan Leonardo da Vinci’nin kişiliğinde somutlaşan usta bir inceleme. Prof. Bülent Atalay, hem okunması kolay hem de bilgi dolu kitabında Leonardo’nun zihninin derinliklerine inmeyi başarıyor.”   

-Jamie Wyeth


                                                  


MATEMATİK VE MONA LİSA

Leonardo da Vinci’nin Sanatı ve Bilimi

Yazar:

Bülent Atalay

İngilizceden çevirenler:

Özge Özgür -

Kosta Sarıoğlu

Türü:

Araştırma

Sayfa sayısı:

376

Kitap boyutları

13.5 x 19.5 cm

ISBN

978-975-9067-06-4


Barkod

9789759067069

Fiyatı

20 TL

BÜLENT ATALAY

Teorik fizikçi ve ressam Bülent Atalay Ankara’da doğdu. Üniversite eğitimini ve lisans üstü çalışmalarını Georgetown, Berkeley, Princeton ve Oxford üniversitelerinde tamamladı. Mary Washington Üniversitesi’nde Fizik Profesörü, Virginia Üniversitesi’nde Yarı Zamanlı Öğretim Üyesi olarak çalışmakta olan Atalay aynı zamanda Princeton’da bulunan Institute for Advance Study üyesidir. Taşbaskı eserlerinin yer aldığı Lands of Washington ve Oxford and the English Countryside isimli kitapları bulunmaktadır. Resim çalışmaları Buckingham Sarayı, Beyaz Saray ve Smithsonian Enstitüsü’nün duvarlarını süslemektedir. Yazar Virginia’da yaşamaktadır.www.bulentatalay.com