BİZANS’A YOLCULUK

 John Ash İstanbul’dan başlayarak Marmara denizini aşıp, bir zamanlar Bizans İmparatorluğu’nun en önemli zenginlik ve insan kaynağı Anadolu’ya gidiyor. Yolculuğunda, fresklerle kaplı kaya kiliseleri, azizler ile günahkârlar, imparatorlar, beyler ve sultanlarla karşılaşıyor. Bizans’a Yolculuk okuru ilginç karakterlerle buluşturuyor: Güzelliğe düşkünlüğüyle ünlü Theophilos, büyük mistik şair Mevlana, papaz ve büyücü Theodoros Santabarenos, “dedikodu ve iftira sisinin örttüğü göz kamaştırıcı” Kraliçe Theophano... John Ash yolculuk hikâyeleriyle imparatorluğun gizemli yönlerini iç içe geçirerek zarif, bilgi dolu ve okunması gereken bir kitap sunuyor.


  Bizans’a Yolculuk Bizans tarihinden kesitlerle İngiliz şair-yazar John Ash’in Anadolu’daki köy, cami, saray, tapınak ve kalıntılara ilişkin izlenimlerini ustaca bir araya getiriyor. Yazar, Birinci Haçlı Seferi rotasını izleyerek, iyi korunmuş ortaçağ şehirlerini, Kapadokya manastırlarını ve Karadağ’ın eteklerindeki Binbir Kilise’yi de içine alan gezisini, Bizans, Selçuklu, Osmanlı tarihinin ilgi çekici ayrıntılarını da ekleyerek, zevkle okunan bir kitaba dönüştürmüş.

Publishers Weekly


                                                 


BİZANS’A YOLCULUK

Yazar:

John Ash

İngilizceden çeviren:

Özge Özgür

Türü:

Gezi - Tarih

Sayfa sayısı:

336

Kitap boyutları

13.5 x 19.5 cm

ISBN

978-975-9067-00-5


Barkod

9789759067007

Fiyatı

15 TL

JOHN ASH

1948’de Manchester’da doğdu. Birmingham Üniversitesi’nden mezun oldu. Iowa ve California Berkeley üniversitelerinde ders verdi. Şiirleri ve düzyazıları, aralarında The New Yorker, The New York Times, Village Voice,  Paris Review, Turkish Daily News, Cornucopia ve Cumhuriyet’in de yer aldığı pek çok dergi ve gazetede yayımlanan Ash, Ingram-Merril, Whiting Award ve Guggenheim gibi ödüller ve burslar kazanmıştır. 1996’dan beri İstanbul’da yaşamaktadır.