RENKLER


Türkçede ilk kez Yunanca özgün metinle birlikte yayımlanan Kostas Uranis’in Renkler’i, yazarın 1928-29, 1933-39 ve 1950 yıllarında gazetelerde yayımlanmış yazıları, günlükleri ve söyleşilerinden bölümler içeriyor.


“Çocukluğum Arkadhia’nın Leonidhi adlı bir kasabasında geçti. Öğrencilik yıllarımda matematik konusundaki… aptallığım ve sürekli olarak derslerimden başka her şeyi okuma tercihim dikkat çekti. Gezmek için sık sık okuldan kaçar, zeytinliklerin, bahçelerin, deniz kıyısının büyüsüne kapılırdım ve bana verdikleri birkaç kuruşu Fransızcadan çevrilmiş romanlar satın almak için harcardım; hayal gücüm sayesinde çoğu zaman bir masal dünyasında yaşardım… İstanbul’daki Robert Kolej’de sadece Byron’un, Shelley’nin ve Poe’nun dizelerini ezberlediğim için sınıfta kaldım. Hacihristos Lisesi’nden mezun olabilmemi bir amcamın müdürü tanıması sayesinde başardım. Buna rağmen ailem adam olacağıma inanıyordu.”


Kostas Uranis, Kostas Niarhos’un edebiyat dünyasındaki takma ismidir. Şair ve yazar Uranis 1890 yılında İstanbul’da doğdu. Çocukluğunun ilk yılları Arkadhia da geçse de orta öğrenimini İstanbul’da Robert Kolej ve Hacihristos Lisesi’nde tamamladı. Eğitimine Avrupa’da devam etti.

1908 yılında İstanbullu Vlasis Gavriilidhis’in Atina’da yayımladığı Akropolis gazetesinde kısa bir süre çalıştı. 1920’de Yunanistan’ın Lizbon Başkonsolosu olarak atandı. Dört yıl Lizbon’da görev yaptıktan sonra Atina’ya dönüp gazeteci olarak çalışmaya başladı. Gençken yakalandığı verem hastalığı nedeniyle sağlık durumu hiçbir zaman düzelmedi ve Alman İşgali’nden sonra daha da kötüleşti. 1953 yılında Atina’da öldü.
                                                  


RENKLER

Yazar:

Kostas Uranis

Çevirenler:

Esin Ozansoy
İrini Sarıoğlu

Türü:

Deneme

Sayfa sayısı:

154

Kitap boyutları

16 x 23 cm

ISBN

978-975-9067-18-2


Barkod

9789759067182

Fiyatı

20 TL